Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania – co musisz wiedzieć?

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania – co musisz wiedzieć?

Dodano: 23-04-2024

Planujesz zakup mieszkania od dewelopera albo z rynku wtórnego? Jeśli tak, na pewno interesują Cię koszty związane z tym przedsięwzięciem. Kto musi opłacić wynagrodzenie notariusza? Jakie jeszcze dodatkowe koszty stoją na drodze do zdobycia wymarzonej nieruchomości? W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o opłatach notarialnych przy zakupie mieszkania.

Spis treści:

Co wpływa na koszty dodatkowe przy zakupie mieszkania?

Wydatki, jakie będziesz musiał ponieść, zależą od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest wartość kupowanej przez Ciebie nieruchomości — to przede wszystkim od niej będą zależeć późniejsze opłaty. Istotny jest też sposób finansowania: płatność gotówką albo kredyt hipoteczny.

Niezależnie od tego, czy jest to oferta z rynku pierwotnego, tzn. bezpośrednio od dewelopera, czy rynku wtórnego, a więc mieszkanie sprzedaje jego aktualny właściciel, przy zakupie nieruchomości zawsze należy sprawdzić jej sytuację prawną. Pozwoli to uniknąć komplikacji takich jak niespodziewane dodatkowe obciążenia finansowe czy koszty sporów sądowych.

Wśród kosztów dodatkowych, jakie ponosi nabywca mieszkania, są też opłaty związane z usługami ekspertów, takich jak pośrednik w obrocie nieruchomościami, prawnik, ubezpieczyciel, a także notariusz. Kto decyduje się na kupno mieszkania od dewelopera, płaci podatek VAT uwzględniony w cenie inwestycji. Dla transakcji na rynku wtórnym obowiązuje natomiast podatek od czynności cywilnoprawnych. Należy także ponieść koszty notarialne, o których więcej dowiesz się w dalszej części artykułu.

Co wchodzi w skład kosztów notarialnych przy zakupie mieszkania?

Kupujący mieszkanie z rynku wtórnego ponosi koszty notarialne, z których część ma stałą wysokość, a część uzależniona jest od wartości mieszkania. Przyjrzymy się zatem bliżej elementom składającym się na koszty notarialne przy zakupie nieruchomości.

Taksa notarialna

Jednym z najważniejszych kosztów zakupu nowego mieszkania jest taksa notarialna. To maksymalna kwota, jaką pobiera notariusz za wykonanie czynności prawnej — w tym przypadku za sporządzenie aktu notarialnego, który jest w Polsce niezbędny do podpisania umowy zakupu mieszkania. Dokument ten potwierdza Twoje prawo do nieruchomości i stanowi zabezpieczenie dowodowe na wypadek ewentualnego sporu.

Maksymalna stawka taksy notarialnej regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku i zależy od wartości przedmiotu czynności prawnej, czyli Twojego przyszłego mieszkania. Poniższa tabela pokazuje obowiązujące na luty 2024 roku maksymalne stawki.

Wartość przedmiotu czynności notarialnej

Maksymalna stawka taksy notarialnej

poniżej 3000 zł

100 zł

3000 zł - 10 000 zł

100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł

10 000 zł - 30 000 zł

310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł

30 000 zł - 60 000 zł

710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł

60 000 zł - 1 000 000 zł

1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł

1 000 000 zł - 2 000 000 zł

4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł

powyżej 2 000 000 zł

6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł

Warto tutaj wspomnieć, że wysokość taksy można negocjować, z uwagi na to, że rozporządzenie określa wyłącznie maksymalną jej wartość.

Odpis aktu notarialnego

Zakup mieszkania lub domu wiąże się także ze sporządzeniem aktu notarialnego. Notariusz zachowuje oryginalny akt, a strony transakcji otrzymują odpisy o mocy prawnej oryginału. Ile kosztuje akt notarialny mieszkania? To 6 zł za stronę odpisu plus podatek VAT.

Stałe opłaty sądowe

W skład opłat notarialnych wchodzą także:

  • opłata za założenie księgi wieczystej w wysokości 60 zł,
  • opłata za wpis do księgi wieczystej potwierdzający prawo własności w wysokości 200 zł,
  • w przypadku finansowania zakupu kredytem hipotecznym — opłata za dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej w wysokości 200 zł.

 Podatek od czynności cywilnoprawnych

W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego konieczne jest zapłacenie PCC — podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość jest równa 2% wartości kupowanego mieszkania.

Kwotę tę należy wpłacić na konto urzędu skarbowego po złożeniu deklaracji PCC-3, czyli formularza, który należy złożyć w chwili dokonania czynności cywilnoprawnej. Uwaga: od 2024 roku zgodnie z art. 9 pkt 17 ustawy o PCC z podatku zwolnione są osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.

Kto płaci notariuszowi przy zakupie mieszkania?

Zgodnie z polskim prawem to kupujący mieszkanie ponosi koszty notariusza. To w jego interesie leży bowiem uzyskanie potwierdzenia, że doszło do sprzedaży mieszkania, a on jest teraz jego właścicielem. Właśnie dlatego należy pamiętać, że faktyczna cena zakupu nieruchomości na rynku wtórnym to nie tylko jej wartość, ale i pozostałe koszty dodatkowe.

Jak obliczyć opłaty notarialne przy kupnie nieruchomości? Przykłady

Jak zatem obliczyć koszty notarialne? Dla mieszkań o wartościach z przedziału 60 000 zł - 1 000 000 zł wysokość taksy notarialnej to 1010 zł + 0,4 proc. nadwyżki z kwoty przekraczającej 60 000 zł. Jeżeli zatem cena mieszkania wynosi 500 000 zł, wysokość opłat przedstawia się następująco: 1010 zł + 0,4 proc. z 440 000 zł, czyli łącznie 2770 zł taksy notarialnej.

Z kolei dla nieruchomości o wartości pomiędzy 1 000 000 zł a 2 000 000 zł koszt taksy notarialnej to 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł. Dlatego za mieszkanie warte 1 200 000 zł zapłacisz: 4770 zł + 0,2 proc. z 200 000 zł, czyli w sumie 5170 zł.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania? Najczęściej zadawane pytania

Co składa się na koszty notarialne przy zakupie mieszkania?

W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym kupujący musi opłacić taksę notarialną, koszt uzyskania odpisu aktu notarialnego, stałe opłaty sądowe oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

Co to jest taksa notarialna?

To kwota, jaką pobiera notariusz za sporządzenie aktu notarialnego. Jej maksymalną wysokość określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku.

Kto płaci za notariusza przy kupnie mieszkania?

To kupujący ponosi koszty notarialne przy zakupie mieszkania.

Jakie inne koszty dodatkowe poza opłatami za czynności notarialne trzeba uwzględnić przy zakupie nieruchomości?

Zależnie od przebiegu transakcji, mogą to być: opłaty dla biura nieruchomości, koszty okołokredytowe (w przypadku wzięcia kredytu hipotecznego) czy ubezpieczenie nieruchomości.

Planujesz skorzystanie z usług notariusza? Pomożemy Ci go znaleźć!

Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, że poza ceną mieszkania należy uwzględnić koszty związane z obsługą transakcji kupna. Niezależnie od tego, czy planujesz zakup mieszkania albo domu od dewelopera, czy z rynku wtórnego, będziesz musiał udać się do notariusza. Z naszym wsparciem dokonasz najlepszego wyboru usług notariusza, ponieważ współpracujemy ze sprawdzonymi kancelariami. Pomożemy Ci zadbać o bezpieczeństwo transakcji zakupu.

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy