Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Rynek pierwotny a wtórny — poznaj różnice!

Rynek pierwotny a wtórny — poznaj różnice!

Dodano: 21-05-2024

Rynek pierwotny czy wtórny — to jedna z pierwszych decyzji, jakie musisz podjąć przed zakupem nieruchomości. Zarówno mieszkanie od dewelopera, jak i mieszkanie z drugiej ręki ma zalety i wady, które warto, żebyś rozważył. Jakie? W tym artykule wyjaśniamy, co różni rynek pierwotny i wtórny. Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami, bo ta wiedza pomoże Ci dokonać właściwego wyboru przy kupnie mieszkania!

Spis treści:

Najważniejsze różnice między rynkiem pierwotnym i wtórnym

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu i jeden z największych wydatków. Cena mieszkania, jego lokalizacja czy wykończenie to kluczowe czynniki brane pod uwagę przy wyborze. Zanim jednak rozpoczniesz porównywanie ofert sprzedaży, zadaj sobie pytanie, czy rynek pierwotny i rynek wtórny są dla Ciebie tak samo atrakcyjne. Przyjrzymy się więc na początek różnicom między nimi.

Czym jest rynek pierwotny?

W przypadku rynku pierwotnego masz do czynienia z nowymi, niezamieszkałymi wcześniej przez nikogo nieruchomościami. Mieszkanie z rynku pierwotnego kupisz od podmiotu zajmującego się budową nieruchomości, czyli dewelopera albo spółdzielni mieszkaniowej.  Jeżeli zdecydujesz się wybierać spośród nowych mieszkań, do wyboru będziesz mieć lokale w inwestycjach już ukończonych lub będących wciąż w toku. Czeka Cię także decyzja, czy kupić nieruchomość w stanie deweloperskim, czy może dopłacić za jej wykończenie „pod klucz”.

Czym jest rynek wtórny?

Nieruchomość na rynku wtórnym ma już właściciela — osobę fizyczną lub prawną, z którą dokonasz transakcji. Tak zwane mieszkania z drugiej ręki są z reguły sprzedawane wykończone, nierzadko też umeblowane. Czasem mogą wymagać remontu. Zasadniczo jednak nadają się od razu do zamieszkania.

Rynek pierwotny a wtórny — porównujemy wady i zalety

Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny rządzi się swoimi prawami. Decydując się na zakup mieszkania, musisz zatem zdecydować, co jest Twoim priorytetem, a jakie kwestie mają mniejsze znaczenie. Najbardziej zależy Ci na dogodnej lokalizacji? A może musisz szybko się przeprowadzić i nie odpowiada Ci czekanie na oddanie mieszkania za dwa lata? Pewne potrzeby lepiej zaspokoi nieruchomość z rynku pierwotnego, z kolei dla innych idealnym wyborem będzie lokal z drugiej ręki. Poniżej poznasz najważniejsze zalety i wady obu rodzajów mieszkań.

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego pozwala zostać pierwszym właścicielem nieruchomości, co niesie ze sobą kilka korzyści. Przede wszystkim masz największy wpływ na wykończenie lokalu — czasem deweloper może nawet wprowadzić drobne zmiany w projekcie na Twoją prośbę. Całkowicie nowe mieszkanie jest jak czysta kartka, więc łatwo zaplanujesz i wdrożysz rozwiązania aranżacyjne, na których Ci zależy, bez konieczności usuwania wyposażenia poprzednich właścicieli i remontu.

Nieruchomości z rynku pierwotnego to także nowoczesne rozwiązania w zakresie budownictwa oraz atrakcyjne części wspólne inwestycji. Energooszczędne technologie, systemy monitoringu czy wideodomofony to przykłady udogodnień, których próżno szukać w blokach sprzed kilkudziesięciu lat. Nowe osiedla to również nowoczesna estetyka i przemyślane projekty otoczenia budynków, z placami zabaw, skwerami zieleni czy miejscami postojowymi dla rowerów.

Wady mieszkań z rynku pierwotnego

Jeżeli zdecydujesz się na rynek pierwotny, będziesz mógł wybierać wyłącznie z lokalizacji, w których powstają nowe osiedla, a są one najczęściej oddalone od centrum miasta. Po pierwsze dlatego, że centra są już gęsto zabudowane, a po drugie, ponieważ ceny gruntów w śródmieściu są wyższe. W rezultacie mieszkańcy nowych inwestycji nieraz mierzą się z długimi dojazdami, a często także ze słabo rozbudowaną infrastrukturą.

Ponadto zakup całkiem nowego mieszkania od dewelopera wiąże się z czasem oczekiwania na oddanie inwestycji. Od momentu podpisania umowy do zamieszkania na swoim mogą minąć nawet 2-3 lata. Tym bardziej że lokal trzeba jeszcze zaaranżować i umeblować. To sprawia, że całkowite koszty związane z zakupem nieruchomości są zwykle wyższe: nie dość, że nowe mieszkanie z reguły jest droższe niż to z rynku wtórnego, to jeszcze wymaga wykończenia, którego koszty nie zawsze łatwo z góry oszacować.

Zalety mieszkań z rynku wtórnego

Zakup mieszkania na rynku wtórnym to większa różnorodność lokalizacji do wyboru. Dodatkowo istniejące od lat osiedla zwykle otoczone są już dobrze rozbudowaną infrastrukturą. Jako kupujący widzisz więc dokładnie, jak wygląda okolica budynku, jakie sklepy i usługi są dostępne w pobliżu oraz jak dzielnica skomunikowana jest z resztą miasta.

Również wygląd samego budynku i mieszkania nie jest niespodzianką. Nie musisz opierać się na wizualizacjach, podejmując decyzję o zakupie. Możesz też  porozmawiać z potencjalnymi przyszłymi sąsiadami o ich doświadczeniach związanych z mieszkaniem w danym miejscu. Krótko mówiąc: wiesz, za co płacisz i masz też większe możliwości negocjacji ceny. Co więcej, o ile nie kupujesz mieszkania w stanie wymagającym gruntownego remontu, wprowadzisz się zaraz po sfinalizowaniu transakcji kupna.

Wady mieszkań z rynku wtórnego

Jakie są wady mieszkania z rynku wtórnego? Starsze i dłużej eksploatowane lokale zwykle wymagają odświeżenia, a remont może ujawnić ukryte usterki. Poprzedni właściciele mogli też wprowadzić rozwiązania aranżacyjne, których nie da się pozbyć bez gruntownej przebudowy.

W przypadku nieruchomości z drugiej ręki problematyczny bywa też stan budynku, w którym kupujesz mieszkanie. Zły stan techniczny bloku czy niedopatrzenia zarządcy skutkujące awariami to przykłady sytuacji przekładających się na dodatkowe koszty dla właściciela mieszkania w postaci:

  • dopłat do funduszu remontowego,
  • wyższych rachunków za media,
  • kosztów napraw dokonywanych na własną rękę.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego — co wybrać?

Wiesz już, czym różni się rynek pierwotny od wtórnego. O tym, jakie mieszkanie wybrać, powinieneś zdecydować na podstawie swoich potrzeb i oczekiwań.

Nieruchomość z drugiej ręki to:

  • nierzadko niższe koszty — choć dotychczasowy właściciel może przeszacować cenę nieruchomości,
  • szybsza przeprowadzka — o ile lokal nie wymaga gruntownego remontu, wprowadzisz się do niego szybciej niż do całkiem nowego
  • pewność co do wyglądu nieruchomości — możesz zobaczyć, jak faktycznie prezentuje się budynek i mieszkanie.

Zakup od dewelopera to z kolei szansa na:

  • nieużytkowane dotąd mieszkanie w nowoczesnym budownictwie,
  • atrakcyjne rozwiązania architektoniczne i energooszczędne technologie zastosowane przy projekcie budynku.

To oczywiście tylko niektóre z korzyści, jakie wiążą się z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym. Trudniej natomiast będzie Ci znaleźć inwestycję w samym centrum miasta i musisz liczyć się z czasem oczekiwania na ukończenie budowy.

Jak więc widzisz, warto rozważyć zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe korzyści zakupu mieszkania od dewelopera oraz kupna mieszkania z rynku wtórnego.

Rynek pierwotny i wtórny — najczęściej zadawane pytania

Jaka jest różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym?

Rynek pierwotny to nowe nieruchomości sprzedawane przed deweloperów lub spółdzielnie mieszkaniowe. Z kolei rynek wtórny to lokale posiadające już właściciela.

Czym charakteryzuje się rynek pierwotny?

Zalety nieruchomości z rynku pierwotnego to przede wszystkim możliwość zakupu całkowicie nowego lokalu i zaaranżowania go po swojemu od samego początku, a także atrakcyjna estetyka i nowoczesne udogodnienia. Wadą jest czas oczekiwania na oddanie inwestycji. Trudniej też znaleźć nowe mieszkania blisko centrum miasta, a jeśli takie znajdziesz, mają one wysokie ceny.

Czym charakteryzuje się rynek wtórny?

Kupno mieszkania na rynku wtórnym to większy wybór dostępnych lokalizacji i szansa na wprowadzenie się od razu po sfinalizowaniu transakcji. Minusem jest to, że budynek, w którym znajduje się lokal, będzie mniej atrakcyjny wizualnie, a często także ze śladami eksploatacji. Również samo mieszkanie może wymagać remontu lub napraw usterek, które to koszty trudno z góry przewidzieć.

Szukasz mieszkania? U nas znajdziesz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż!

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup nowego mieszkania, koniecznie sprawdź ofertę Duda Development! Mamy wieloletnie doświadczenie na rynku nieruchomości. Stawiamy na nowoczesne inwestycje doskonale wpisujące się w otoczenie oraz zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Potrzebujesz więcej informacji o zakupie mieszkania na rynku pierwotnym i naszej aktualnej ofercie? Skontaktuj się z naszym Biurem Sprzedaży!

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy